Projektiranje Baterijskih Spremnika Energije Velike Snage

U svrhu povećanja globalne energetske učinkovitosti i globalnog povećanja korištenja obnovljivih izvora energije te posljedično smanjenja emisija stakleničkih plinova Investitori se, osim u ulaganje u obnovljive izvore eergije često odlučuju i za baterijske spremnike električne energije. Ako Vam je cilj smanjiti nepredvidljivost proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora električne energije ugradnjom baterijskog spremnika električne energije tvrtka Ravel d.o.o. je idealan i pouzdan partner.  

Osnovne veličine koje se definiraju prilikom projektiranja spremnika električne energije su: 

  • Nazivna snaga – najviša izlazna snaga sustava za pohranu energije.
  • Gustoća energije – količina energije koja se može pohraniti u kilogramu ili kubnom metru spremnika što je podatak bitan za dimenzioniranje prostora za smještaj spremnika.
  • Vrijeme pražnjenja – vrijeme potrebno da se skladište energije isprazni.
  • Vrijeme odziva – vrijeme od trenutka kada sustav dobije nalog za pražnjenje do uspostave nazivne snage pražnjenja.
  • Samopražnjenje – gubitak pohranjene energije koji nije povezan uz cikluse punjenja i pražnjenja.
  • Učinkovitost – postotni omjer između električne energije predane sustavu za vrijeme pohrane energije i električne energije predane mreži za vrijeme pražnjenja sustava. 

 

Baterijski spremnici za pohranu električne energije sastoje se od akumulatorskih baterija, usmjerivača (ispravljač i izmjenjivač), sustava upravljanja i nadzora te pomoćnih sustava. Sustavi upravljanja i nadzora te pomoćni sustavi postaju složeniji s povećanjem kapaciteta baterije (veći broj baterijskih ćelija/blokova ili kada se radi o baterijama koje trebaju raditi na visokim temperaturama). Prilikom projektiranja baterijskih spremnika za pohranu električne energije definiraju se svi spomenuti parametri i pronalazi se optimalno tehničko ekonomsko rješenje.  

 

 

Baterijski spremnici najveću korist mogu osigurati vlasnicima OIE (obnovljivih izvora energije) zbog sljedećih razloga: 

 

  • Umanjenje nepredvidljivosti proizvodnje električne energije iz energije vjetra ili sunca - smanjenje brzih promjena proizvodnje OlE smanjuje se mogući nepovoljan utjecaj na mrežu, omogućuje kvalitetnije planiranje i veća učinkovitost proizvodnje ili veća pouzdanost i sigurnost otočnog rada (u mikromrežama ili gdje je regulirano).
  • Odgađanje isporuke energije u mrežu, odnosno vremensko optimiranje isporuke energije u razdoblju više cijene.
  • Smanjenje potrebe za isključenjem OIE pohranom proizvedene energije u vrijeme zagušenja izbjegava se potreba za isključenjem OIE.
  • Ostale napredne funkcije u elektroenergetskom sustavu, npr. doprinos osiguranju vršne snage, start u uvjetima raspada mreže (engl. black-start) i dr.